دستور تهیه

طرز تهیه قهوه مهمت افندی

طرز تهیه قهوه مهمت افندی

در تهیه قهوه مهمت افندی از دانه های صد در صد عربیکا استفاده می شود، و دلیل طعم ناب این قهوه همین امر می باشد، جدا از اینکه نحوه رست کردن و فرآوری این قهوه نیز منحصر به فرد بوده که عطر و طعمی عالی را به وجود می آورد. برای چشیدن طعم بی همتای این قهوه غیر از تهیه قهوه آسیاب شده اصل باید نحوه دم کردن آن را هم بدانید تا بتوانید، این نوشیدنی را به سبک و سیاق مهمت افندی سرو کنید.


وسایل لازم برای تهیه قهوه مهمت افندی

در تهیه قهوه ترک ابزار خاصی استفاده می شود، به نام جذوه، این قهوه جوش شکل خاصی دارد که در دم آوری صحیح قهوه تاثیرگذار است.

تهیه قهوه مهمت افندی

دهانه این قهوه جوش تنگ تر از بدنه است که باعث می شود، در زمان جوش آمدن، قهوه به راحتی به طرف بالا حرکت کند.

همچنین این قهوه جوش از جنس مس بوده، ظروف مسی حرارت یکنواختی در حین حرارت دیدن قهوه ایجاد می کنند، که در طعم لایه های قهوه تاثیرگذار است.

معمولا قهوه جوش ها یک تا سه فنجان گنجایش دارد. قهوه جوش های خیلی بزرگ در تهیه قهوه مهمت افندی مناسب نیست، زیرا فوم قهوه یا اصطلاحا کف قهوه یکی از مهمترین بخش های قهوه افندی است، که جوشاندن آن در ظرف های بزرگ باعث می شود، کف در دیواره ظرف بماند و بخش خوشمزه قهوه از دست برود.


مواد لازم برای تهیه قهوه مهمت افندی

موادی که برای تهیه قهوه ترک مهمت افندی لازم است عبارت است از قهوه آسیاب شده مهمت افندی، آب سرد و شکر یا قند.

آسیاب شده این قهوه خوش عطر و بو را میتوانید از فروشگاه محصولات خارجی یامی کالا خریداری کنید.

همانطور که گفته شد دانه های قهوه آسیاب شده مهمت افندی درشت تر از سایر قهوه هاست، و دانه های عربیکایی که در تهیه آن استفاده می شود نه خیلی روشن و نه خیلی تیره است، بلکه رنگی متوسطی دارد.

حتما به این نکته توجه کنید که آبی که برای دم کردن قهوه مهمت افندی استفاده می شود باید حتما سرد باشد، زیرا فرصت بیشتری برای دم آمدن به قهوه داده می شود، تا به طور کامل مزه خود را بیرون دهد.


نحوه دم کردن قهوه مهمت افندی

نحوه دم کردن قهوه مهمت افندی

مراحل دم کردن این قهوه خوشمزه به شکل زیر است :

1. ابتدا به تعداد فنجان هایی که قصد سرو آن را دارید، آب سرد در قهوه جوش بریزید،

2. سپس به ازای هر فنجان یک و نیم برابر قاشق چای خوری، قهوه اضافه کنید. در صورت تمایل برای شیرین کردن قهوه باید در همین لحظه شکر را اضافه کنید، و به خوبی بهم بزنید تا شکر در آن حل شود.

3. سپس قهوه جوش را روی حرارت ملایم قرار دهید، تا آرام آرام قهوه به جوش آید. در حین جوش آمدن آن را هم نزنید، زیرا کف روی آن از بین می رود.

4. به محض جوش آمدن آن را از روی حرارت بردارید. در این لحظه قهوه شما آماده سرو است.

توجه داشته باشید که در تهیه قهوه مهمت افندی باید فوم روی قهوه حتما حفظ شود، زیرا بخش مهمی از طعم خوش آن مدیون این کف است. بنابراین نباید از آب گرم استفاده کنید، یا حرارت را زیاد نمایید، یا در حین دم آمدن قهوه را هم بزنید.

این قهوه خوش عطر و بو را میتوانید در کنار شیرینی راحت الحلقوم و سایر شیرینی جاتی که باب طبع تان است میل کنید.

[aparat id=’7E2yv’]

2.8/5 (4 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *